עורך דין אלימות במשפחה | עו"ד פלילי עקראוי & מזרחי ושות'

עבירות אלימות במשפחה

התא המשפחתי מייצג בטחון, יציבות ושייכות, אך מה קורה כשאלו מופרים ע"י עבירות אלימות במשפחה? מענה לכך מספקות רשויות החוק, האכיפה והמשפט הנוקטות יד קשה בכל עבירת אלימות שבוצעה ע"י בן משפחה, בן זוג (נוכחי או קודם) או האחראי על קטין או חסר ישע. מחמת הענישה המחמירה, ריבוי תלונות הסרק והמחסור בראיות מוחשיות, קיימת חשיבות עליונה בקבלת ייעוץ משפטי כבר מנקודת העל חזור, הלא היא הגשת התלונה. עו"ד פלילי איכותי יאתר כל חריגה ויחזק את טיעוני ההגנה עד לכדי זיכוי מלא!

עבירות אלימות במשפחה- ייחודן

עבירות אלימות בין אנשים בעלי קשרי דם, נישואין או זוגיות, אינן מסתכמות בהפרת החוק היבש אלא נשפטות בחומרה רבה יותר. השוני ביחסו של המחוקק לעבירת אלימות המבוצעת בתוך התא המשפחתי או מחוצה לו באה לידי ביטוי באופן הבא-
– עבירת 'תקיפה סתם'. עונשה המרבי הוא שנתיים מאסר, אם בוצעה במסגרת התא המשפחתי- עד 4 שנות מאסר.
– עבירת תקיפה חבלנית. עונשה המרבי עד 3 שנות מאסר. אם בוצעה כנגד בן זוג- עונשה עד 6 שנות מאסר, וכנגד קטין או חסר ישע- עד 7 שנות מאסר.
– עבירת פציעה. עונשה המרבי עד 3 שנות מאסר, אם בוצעה במסגרת התא המשפחתי – עונשה עד 6 שנות מאסר.
– עבירת חבלה חמורה. עונשה עד 7 שנות מאסר, אם בוצעה במסגרת התא המשפחתי- עונשה עד 10 שנות מאסר.
– עבירת חבלה בכוונה מחמירה. עונשה עד 20 שנות מאסר. אם נתקיימה במסגרת אלימות במשפחה עונשה המינימלי יהא 4 שנות מאסר (למעט מקרים חריגים).

שיקולים מקדימים

מחמת הענישה החמורה הננקטת בתחום של עבירות אלימות במשפחה, ביהמ"ש בוחן בקפדנות יתירה כל שיקול בטרם פסיקתו. מלבד מטרות המשפט הפלילי, דהיינו, מניעה, שיקום, הרתעה אישית וכיו"ב, בימה"ש יפעל לפי שיקול דעתו ופרמטרים מנחים, ביניהם-
אופיו של הנאשם. האם מדובר באדם בעל עבר פלילי או אדם נורמטיבי. היות האדם נורמטיבי עלולה אף להעצים את חומרת מעשיו.

תוצאות המעשה. ביהמ"ש נוקט ביד קשה בכל מעשה אלימות במסגרת התא המשפחתי אך עדיין מבדיל בין מעשה שהשלכותיו קלות או חמורות.

הרתעה או תגמול. בחינת משקלן של הודאת הנאשם וחרטתו אל מול שיקולי האינטרס הציבורי שבבסיסם יסוד ההרתעה. כשמדובר באדם בעל היסטוריה של עבירות מהסוג, משקל התגמול יגבר על פני ההרתעה. במקרים חמורים ביהמ"ש עשוי להקביל בין חומרת העבירה לבין ענישתה.

שיקום מול הרתעה. לאור בחינת נסיבותיו האישיות של הנאשם ונכונותו להשתתף בהליך שיקומי, ייתכן וביהמ"ש יעדיף מסלול זה על פני הרתעה.

הגנת הקורבן. הקלת סבלו של הקורבן ושיקומו, תוך שמירת כבודו וזכותו להליך הוגן, מהווים שיקולים מרכזיים בגזירת העונש.

סוגיות מורכבות- ייעוץ מנוסה!

במקרים בהם רב הנסתר על הגלוי והתשתית הראייתית מתבססת על עדויות בני המשפחה, הרי שאין מנוס מקבלת סיוע משפטי ע"י עו"ד פלילי מתוחכם ומנוסה. במיוחד לאור העונשים הכבדים וריבוי התלונות שמקורן בסחיטה ונקם.
התייעצות משפטית בטרם חקירה עדיפה על פני "מקצה תיקונים" לאחריה, היות ותיק התביעה מתחיל להיבנות כבר משלב גביית העדויות , איסוף הראיות, והחקירה המשטרתית. מה כן לעשות?
אם הוגשה נגדכם תלונה במשטרה, פנו בהקדם לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעו"ד הבקיא בניהול תיקי אלימות במשפחה. עורך דינכם יבחן את חומרי החקירה, יסקור את העדויות שכבר נגבו ויחזק את תיק ההגנה ע"י טיעונים וראיות העשויים להוכיח תלונת שווא, לזכות את הנאשם או להקל בעונשו.

הישגים

5/5
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל +
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

vbcc

מעצר ימים

מעצר ימים סמכות המשטרה לעצור אדם היא סמכות מוגבלת

עבירות מין

עבירות מין עבירות מין נחלקות לפי רמת חומרתן, יחס

עבירות נשק

עבירות נשק עבירות נשק מתפרסות על פני מגוון הפרות

השארת תגובה