עבירות תקיפה

עבירות תקיפה - עו"ד פלילי עקראוי & מזרחי ושות'

תקיפה לפי לשון החוק היא- "המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית – הרי זו תקיפה; ולעניין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חומר אחר, 

אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי-נוחות." 
עבירות תקיפה עוסקות בשאלת השאלות- האם התקיפה הפרה את אוטונומיית הפרט על גופו או שמא 

בחור יורה באדם - עו"ד פלילי עקראוי & מזרחי ושות'

היו מעורבים גם הסכמה מדעת או בחירה חופשית למגע? על מנת לצלוח את הסוגיה קיימת חשיבות בקבלת ייעוץ משפטי מ- עורך דין פלילי בסמוך לאירוע.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות, השאירו פרטים:

או חייג : 052-5595831

עבירות תקיפה- סיווגן

עבירות תקיפה מסווגות לפי חומרתן באופן הבא: (מהקלה לחמורה ביותר)
• תקיפת סתם. "התוקף שלא כדין את חברו, דינו – מאסר שנתיים, והוא אם לא נקבע בחוק זה עונש אחר לעבירה זו מחמת נסיבותיה." (סעיף 379 לחוק העונשין).
עבירה זו מהווה בסיס לעבירות תקיפה חמורות יותר והינה מיוחסת לתקיפה שאינה גורמת לחבלה. עונשה- מאסר של עד שנתיים.

• תקיפה הגורמת לחבלה ממשית. "התוקף חברו וגורם לו בכך חבלה של ממש, דינו – מאסר שלוש שנים." (סעיף 380 לחוק העונשין).
תקיפה שמחמתה נאלץ הקורבן לקבל טיפול רפואי לשם ריפוי פציעותיו. בשונה מ'תקיפה סתם' ביסוס העבירה מחייב את קיומם של נזק פיזי או סבל למותקף. גם אם הלה החלים מחבלתו זמן קצר לאחר מכן הרי שאין זה שולל את יסוד החבלה של ממש.
עונשה- עד שלוש שנות מאסר. עונש זה מיושם בכל מקרה בו התקיפה הייתה ביטוי להתנגדות למעצר או נועדה לביצוע פשע או גניבה.

• תקיפת עובד ציבור. "התוקף עובד הציבור או מי שממלא חובה או תפקיד המוטלים עליו על פי דין או מי שנותן שירות לציבור מטעם גוף המספק שירות לציבור, והתקיפה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של הנתקף, דינו – מאסר שלוש שנים." (סעיף 382א.(א) לחוק העונשין).
מתבססת על עבירת "תקיפה סתם" אך נסיבותיה מחמירות- תקיפת עובד ציבור (שמינויו מכוח החוק) במסגרת מילוי תפקידו ובגינו.
עונשה- 3 שנות מאסר. במקרה של מניעת עובד ציבור ממילוי תפקידו, הצטיידות התוקף בנשק בעת ביצוע העבירה, תקיפה בת 3 תוקפים או תקיפת עובד ציבור בעת עבודתו בחדר מיון או בעת טיפולו באדם השרוי בסכנת חיים- הענישה תוחמר ל-5 שנות מאסר.

• תקיפה בנסיבות מחמירות.
– תקיפת סתם או תקיפה חבלנית המבוצעת ע"י קבוצת אנשים, שניים או יותר. זו מגבירה את חומרת המעשה, ובהתאמה, גם את עונשיו. עונשה- 'תקיפה סתם' שבוצעה ע"י שני אנשים או יותר – עד 4 שנות מאסר, בעוד שתקיפה חבלנית תגרור סנקציה של 6 שנות מאסר.
– 'תקיפה סתם' כשהקורבן הוא בן משפחה קטין או חסר ישע המצויים באחריות התוקף. עונשה-עד 4 שנות מאסר.
– עבירת תקיפה החובלת בבן הזוג (נוכחי או קודם). עונשה- 6 שנות מאסר.

עו"ד פלילי בונה עבורכם רשת הגנה!

  • הגנה עצמית כטיעון נגדי לתקיפה. זו מתבססת על הפעלת כוח ע"י אדם לשם הגנה על חייו, גופו, חירותו או רכושו. הוכחת טיעון זה מחייבת את תחולתם של סבירות( המעשה כתגובה לתקיפה ונזקיה לא חרגו מהצפוי למתגונן), מידיות (פעולת הגנה הסמוכה לתקיפה, למעט חריגים) ונחיצות (פעולה לשם מזעור נזקי התוקף בעת עימות).
  • מזעור נזקים משפטיים באמצעות הסדר טיעון מקל עם התביעה. במסגרתו עו"ד פלילי יבחן באופן מעמיק כל שינוי במסגרת הסעיפים או עובדות האישום כמו שינוי סעיף האישום מתקיפה חבלנית ל'תקיפה סתם'. דבר שיפחית בחומרת הענישה ואף עלול לזכות את הנאשם לחלוטין.
אזהרה- מאמר זה איננו נועד לשמש כייעוץ משפטי ולפני כל פעולה משפטית יש להתייעץ עם עו"ד פלילי העוסק בתחום ואין הכותב אחראי על שום נזק אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.
5/5
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים:

שתפו:

עוד מאמרים קשורים:

ביטול כתב אישום - עו"ד פלילי עקראוי & מזרחי ושות'

ביטול כתב אישום פלילי

בישראל נפתחים מידי שנה על ידי המשטרה עשרות אלפי תיקים פלילים כנגד נאשמים חלקן בסופו של דבר הופכים לכתב אישום וחלקן לא, איך זה קורה?

בקשת חנינה מנשיא המדינה - עו"ד פלילי עקראוי & מזרחי ושות'

בקשת חנינה מנשיא המדינה

במאמר זה נעסוק בסוגיית חנינה מנשיא המדינה, נראה באלו מצבים ניתן להגיש בקשת חנינה לנשיא ומהם התנאים הנדרשים להגדלת סיכוייה. חנינה הינה הליך משפטי לכל

מבנה ההליך הפלילי - עו"ד פלילי עקראוי & מזרחי ושות'

מבנה ההליך הפלילי

מבנה ההליך הפלילי מאת עורך דין פלילי ערן עקראוי, ההליך הפלילי מתחיל כאשר נודע למשטרה על ביצוע  עבירה, הידיעה יכולה להיות הן ע"י הגשת תלונה

עורך דין פלילי - עו"ד פלילי - עקראוי & מזרחי ושות'

עו"ד פלילי ערן עקראוי ועו"ד ישראל מזרחי

לייעוץ משפטי חייגו:

צור קשר מהיר

דילוג לתוכן